Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Sağlıklı Diyet Listesi

Dengeli ve sağlıklı bir diyet, organların, dokuların hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan vitamin, mineral ve diğer besinlerin yeterli miktarda alınmasıdır. Dengeli ve sağlıklı diyet listesi, obeziteye, kemik erimesi, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve hatta kansere karşı koruyabilen düzenli egzersiz ile birleştirilmelidir. Sağlıklı bir diyet planı aşağıdaki ürünleri içermelidir.

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt Ürünleri Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kemik gelişimi ve güçlenmesi için gereklidir. Dengeli bir diyet her gün 3 kap yağsız ya da az yağlı süt ürününü içermelidir. Tam yağlı ürünler kolesterol düzeyinizi yükseltebilir bu da kalp hastalıkları riskinizi arttırır.

ET VE BALIK

Yağsız ve derisi alınmış kümes hayvanları ve balık dengeli bir diyet için zorunlu olan protein için iyi  birer kaynaktır. Balık, genel olarak, tavuktan ve etten daha az yağ içerir. Ayrıca balıktaki yağ omega -3 yağ asitleri olarak bilinen daha sağlıklı doymamış yağ asitlerini içerir. Omega-3ler kalp hastalıkları ve inme riskini düşüren damar sertleşmesini engellemeye yardımcı olur. Balık ya da yağsız et günlük olarak tüketilmesi gereken ürünler arasındadır.

FINDIK, CEVİZ VE BAKLAGİLLER

Baklagiller ve ceviz, fındık gibi yemişler sağlıklı bir beslenmenin parçası olan proteini içerir. Bakliyatlar, bezelye, fasulye, nohut, mercimek vs’dir. Fasulye ve bezelye ayrıca yüksek oranda demir ve çinko içerir. Bu kategorideki diğer besinler fındık, badem, fıstık ve ayçekirdeğidir.

MEYVELER

Meyve - Sebze Taze, dondurulmuş, konserve ya da kurutulmuş meyveler sağlıklı bir diyet için çok önemli olan vitaminleri ve anti-oksidanları içerir.  Muz, elma, portakal, şeftali, üzüm ve yabanmersini ve ananas gibi meyveler günlük olarak tüketilmek üzere seçilebilir.

SEBZELER

Sebzeler, çok yönlü bir diyette olması gereken besinleri içerir. Bilhassa koyu yeşil ev turuncu sebzeler yüksek oranda vitamin, mineral ve antioxidan içerir. En sağlıklı sebzeler, brokoli, havuç, ıspanak, kabak ve tatlı patatestir. Mısır ve patates gibi sebzeler ise daha yüksek oranda nişasta ve karbonhidrat içerirler.

TAHILLAR

Tahıllar da sağlıklı ve dengeli bir beslenme rejiminin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu kategorideki besinler, kabuklu pirinç, çavdar, yulaf, simit, patlamış mısır ve makarnadır. Her öğünde bir miktar tahıl ürünü tüketilmelidir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Diyetisyen ücretlerinden haberdar olmak için üye olun.
19 Mart 2018 - 06:25
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 4 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Diyetisyen seçerken önceliğiniz nedir?
 
Son Yorumlar
  • nehir
    Diyetisyenlik eğitim ücretleri bölümünüzde 2 ya da 4 yıllık okullardan Diyetisyen ünv... Devamı
  • Mine
    Hiçbir yerde doğru düzgün ücret bilgisi bulamadım. Lütfen yardım edin :sad: Devamı
SSS
Diyetisyen MaaşlarıDiyetisyen MaaşlarıHerhangi bir meslek seçerken öncelikle o işin ilgi alanımızda olup olmadığına sonrasında da ne kadar maaş alacağımıza dikkat ederiz.
Diyetisyenlerin görev yerleri nerelerdir?Diyetisyenlerin görev yerleri nerelerdir?Diyetisyenlik mesleğini icra edenler yurt, okul, fabrika hastane ve özel muayenehanelerde görev yaparlar.

Seo
Seo Fiyatları

Diyetisyen nedir?
Diyetisyen nedir?
Kişinin sağlığını korumak ve düzeltmek amacıyla beslenmesini düzene koymasını sağlayan kişilere verilen isimdir.
Diyet nedir?
Diyet nedir?
Diyet Nedir: Kişinin bedenini, sağlığını ve esenliğini koruyabilmesi için gerekli olan beslenme düzenine diyet denir.
Dengeli beslenme nedir?
Dengeli beslenme nedir?
Vücudun büyümesi, dokuların yenilenmesi için gerekli olan besin öğelerinin yeterli tüketilmesi ve vücuda uygun şekilde kullanılmasıdır.
Perhiz
Perhiz
Sağlığı korumak için uygulanan beslenme düzeni, imsak, diyet, rejim. Hristiyanların ve Yahudilerin belli günlerde tuttukları oruç.
Kalori nedir?
Kalori nedir?
Atmosfer basıncında 1 gr. su sıcaklığını 1°C yükseltmek için gereken ısı ve enerji miktarıdır. Besinlerin kalori değerleri kilokalori olarak adlandırılır.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Diyetisyen Ücretleri © 2012
www.diyetisyenucretleri.com